Două pliante electorale, Lista Nr. 1 cu semnul „Soarele”, 1946
Două pliante electorale, Lista Nr. 1 cu semnul „Soarele”, 1946
Două pliante electorale ale partidului Lista Nr. 1 cu semnul „Soarele”, semnul păcii, al bucuriei și al fericirii.
Primul pliant este un apel către toți meșteșugarii din țară, prin care îi îndeamnă să voteze Lista nr. 1 cu semnul „Soarele”, semnul Blocului Partidelor Democrate.
Al doilea pliant, alcătuit din patru pagini, este un ghid intitulat „Cum votăm?” prin care oferă informații utile pentru a vota Lista nr. 1 cu semnul „Soarele”.
Campania electorală a avut loc la 19 noiembrie 1946. Alegerile desfășurate la această dată au reprezentat un monent deosebit de important în istoria românească postbelică, fiind alegerile câștigate prin fraudă de Partidul Comunist din România.
Pentru câștigarea alegerilor, Partidul Comunist inițiază o alianță electorală procomunistă pentru candidatura la alegerile generale din noiembrie 1946; alianța se numea Blocul Partidelor Democrate și avea în componență Partidul Comunist, Partidul Social Democrat Român, Frontul Plugarilor, facțiunea Tătărescu desprinsă din PNL, facțiunea Alexandrescu desprinsă din PNȚ, Comitetul Democrat Evreiesc. Formarea unei alianțe de acest tip avea drept scop oferirea impresiei de reprezentativitate. În timpul campaniei electorale au fost înregistrate multe violențe, fraude electorale și încălcări ale prevederilor constituționale democratice. BPD a câștigat, obținând majoritatea voturilor, aproximativ 70 % și aproximativ 83% mandate din numărul total de 414.