Mihail Sebastian, scrisoare olografă pentru Camil Petrescu, 5 ianuarie 1931
Mihail Sebastian, scrisoare olografă pentru Camil Petrescu, 5 ianuarie 1931
Mihail Sebastian îi trimite o scrisoare lui Camil Petrescu pentru a-i mulțumi și a-și spune părerea despre romanul „Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război”, pe care l-a citit pe nerăsuflate într-o singură noapte, afirmând că: „eram trist în seara în care îți primisem cartea. Era în ajunul Crăciunului și nu aveam bani să ies în oraș. Am vegheat toată noaptea aceea cu Ultima noapte de dragoste… și am fost pur și simplu fericit. Îți mulțumesc mult”. Întregul roman a fost o experiență pentru Camil Petrescu, fiindu-i greu să scrie despre cărțile pe care le iubește. El afirmă că i-a plăcut tot la acest roman, l-a citit „ca și cum ași ceti un vraf de scrisori intime, ca și cum ar fi vorba despre oameni cunoscuți și despre istoriile lor adevărate”. Mihail Sebastian apreciază modul în care a relatat războiul, considerând lucrarea un adevărat document despre luptă, datorită „detaliilor precise, tehnice aproape, despre luptă: o viziune nesentimentală, exactă, scrutătoare”. Dacă războiul nu îi este cunoscut, povestea personajului l-a fascinat, Ștefan Gheorghidiu, îi era mai puțin străină, emoționându-l foarte mult. În dragostea și povestea lui Ștefan Gheorghidiu, Mihail Sebastian a „regăsit pasiunea intensă din scrisorile doamnei T, dar aici, în roman, faptele se înlănțuiau simplu, cu o semnificație tragică mai adâncă, fiindcă jocul dragostei declanșa atâtea situații, atâtea tipuri, atâtea amănunte”.
Scrisoarea a fost redactată olograf, cu cerneală neagră, pe patru pagini. Aceasta este datată și localizată Paris, 5 ianuarie 1931 și semnată olograf la final.
Se păstrează plicul în care aceasta a fost expediată.