Mihail Sebastian, scrisoare pentru Camil Petrescu, 30 aprilie 1930
Mihail Sebastian, scrisoare pentru Camil Petrescu, 30 aprilie 1930
Aflat la Paris, Mihail Sebastian îi trimite o epistolă prietenului său, Camil Petrescu, prin care îi mărturisește bucuria de a primi vești de la el și în special din țară, deoarece întâmplarea face să fi rupt „legăturile obișnuite cu amicii și cunoscuții mei din țară”. În ultimul timp, acesta a fost prins cu scrierea lucrării de doctor în drept, dar și cu alte compuneri literare, despre care îi mărturisește prietenului său că nici nu șterge și nici nu adaugă niciun cuvânt fără a se gândi „asta i-ar plăcea, asta nu i-ar plăcea lui Camil Petrescu”. Unul din subiectele aduse în discuție de Mihail Sebastian în scrisoare o reprezintă cinematografia franceză, care-l pasionează deopotrivă pe Camil Petrescu, ținând să-i trimită acestuia din urmă programul unui studio parizian de film. În finalul scrisorii, Mihail Sebastian ține să-i rezume în câteva rânduri viața la Paris. Scrisoarea a fost redactată olograf, cu cerneală neagră, pe patru pagini. Aceasta este localizată și datată la început Paris, 30 aprilie 1930 și semnată olograf la final.