Octav Șuluțiu, scrisoare pentru Mircea Eliade, 1933
Octav Șuluțiu, scrisoare pentru Mircea Eliade, 1933
Scrisoare olografă pentru Mircea Eliade trimisă de Octav Șuluțiu, scriitor și critic literar. Prin această epistolă, Octav Șuluțiu îl felicită pentru numeroasele articole care au fost tipărite în diferite publicații ale vremii: „Vremea”, „Cuvântul”. Îl felicită pentru suplinirea catedrei de metafizică, menționând totodată că așteaptă volumele „Întoarcerea din Rai”, „Lumina ce se stinge”, „India necunoscută”. De asemenea, Octav Șuluțiu îi acceptă invitația de a colabora pentru noul ziar. Scrisoarea este alcătuită din două file numerotate și redactate recto-verso. Aceasta se păstrează în plicul original în care a fost expediată.
Textul scrisorii a fost reprodus în volumul V al lucrării „Mircea Eliade și corespondenții săi” editate de Mircea Handoca la pagina 11.