Octav Șuluțiu, scrisoare pentru Camil Petrescu, 29 octombrie 1931
Octav Șuluțiu, scrisoare pentru Camil Petrescu, 29 octombrie 1931
Octav Șuluțiu, profesor la Liceul Unirea din Focșani, îi trimite o scrisoare lui Camil Petrescu pentru a-l ruga să îi trimită piesa de teatru Danton, fiind „curios și nerăbdător să-l citesc degrabă”. Îi comunică faptul că a recitit de curând opera Mitică Popescu, pe care o descrie astfel: „departe de a fi o amuzantă pauză a meandrelor unor preocupări severe, piesa aceasta e o puternică tranșă de viață, căreia n-am să-i reproșez poate decît că e prea idealistă, prea romantică”. În final acesta îi transmite că așteaptă cu nerăbdare să discute mai mult cu Camil Petrescu, într-una din vizitele sale la București. Scrisoarea este redactată olograf pe o filă velină, doar recto, cu cerneală neagră. Aceasta este datată și localizată Focșani, 29 octombrie 1931, fiind semnată olograf la final.
