Close
GET 20% OFF

By subscribing to our newsletter

Ordinul „Carol I” în grad de Mare Cruce

LOT : 208

Ordinul „Carol I” în grad de Mare Cruce

Preţ de pornire 10.000,00 €
OFERTA ACTUALA12000 €
LicitatieLicitația 10 Mai - Partea I
Valoare estimativă15000 - 20000 €
Dimensiuni11,2 x 7,8; 7,5 x 7,5 cm
Starea de conservareFoarte bună
Adjudecat cu12000 €

Brand: Licitatia 23
Detalii

Ordinul „Carol I” în grad de Mare Cruce este format dintr-un set compus din Marea Cruce a ordinului și din plachetă de Mare Cruce.

Marea Cruce este realizată sub forma unei cruci treflate realizată dintr-un metal auriu, cu ambele suprafețe realizate în relief din email de culoare roșu-purpuriu. Între brațele crucii emană pentru fiecare parte câte nouă raze inegale, aurite. Pe aversul crucii a fost aplicată o acvilă realizată dintr-un metal argintiu, conturnată spre stânga, cu aripile întinse, care poartă pe cap o coroană, în cioc ține o cruce latină, iar între gheare are o sabie și un sceptru. Acvila poartă între arme o bandă ondulată dintr-un metal auriu, pe care a fost inscripționat, cu litere emailate albastre: Prin statornicie la izbândă. Acvila poartă pe piept un medalion din argint aurit, pe care este reprodus în efigie chipul regelui Carol I orientat spre stânga, care are de-o parte și de alta a capului, ramuri de laur. 

Pe revers, în centrul crucii avem un medalion ușor bombat, în centrul căruia a fost aplicat cifrul din aur al regelui Carol I, înconjurat de un inel din email albastru pe care este inscripționat cu litere aurii cu 1866- 10 Mai - 1906; crucea este surmontată de coroana de oțel a regelui Carol I, realizată dintr-un metal argintiu umplută cu email roșu în centru. De veriga agățată deasupra coroanei se realizează prinderea crucii de lentă. Crucea în grad de Mare Cruce a ordinului „Carol I” este prinsă de funda lentei. Lenta are o lățime de 10 cm, fiind realizată din rips moarat de culoare albă, cu marginile aurii și o dungă roșie în centru fiecărei benzi aurii.

Placa de piept a ordinului „Carol I” reprezintă o stea din argint aurit în 8 raze. Pe avers în centrul plachetei a fost aplicată acvila ordinului care apare și pe Marea Cruce. Pe revers, pe una dintre razele stelei regăsim marcajul calității materialului. Același poanson mai apare în exteriorul acului, care constituie sistemul de prindere al plachetei, alături de alte 3 marcaje: 48-35, ARG, (argint), RESCH (ştanţat numele bijutierului Joseph Resch).

Ordinul „Carol I” a fost instituit la data de 10 Mai a anului 1906, cu ocazia aniversării a 40 de ani de domnie ai regelui Carol I. Ordinul a reprezentat un proiect al partidului conservator de la acea vreme. Acesta a devenit cea mai importantă decorație românească care răsplătea serviciile aduse statului.